Jedna z nejvýznamnějších technologických společností na světě, Google, poskytuje celou řadu zboží a služeb. Společnost Google se prosadila ve světě mobilních aplikací díky své rozsáhlé knihovně nástrojů, které lze použít k různým účelům. Tento článek se bude zabývat počtem aplikací společnosti Google, porovná je s výběrem společnosti Apple, prozkoumá celkový počet aplikací dostupných po celém světě a pojmenuje nejoblíbenější aplikace.
Začněme tím, že se budeme zabývat základní otázkou: Kolik aplikací má Google? Google Play, mateřská společnost nesmírně populárního operačního systému Android, nabízí prostřednictvím svého oficiálního obchodu s aplikacemi přístup k neuvěřitelnému množství aplikací. Celkový počet aplikací na Google Play přesahuje 3,48 milionu v prvním čtvrtletí roku 2021. V této rozsáhlé knihovně jsou zahrnuty aplikace z nejrůznějších oblastí, včetně sociálních sítí, produktivity, zábavy, vzdělávání a dalších. Uživatelé mohou díky široké nabídce najít aplikace, které vyhoví každému požadavku.
Porovnejme nyní nabídku aplikací společnosti Google s nabídkou jejího hlavního konkurenta, společnosti Apple. Dva hlavní obchody s aplikacemi jsou všeobecně uznávané: Google Play a Apple App Store. Obchod App Store společnosti Apple sice co do množství aplikací nezaostává za Google Play, ale přesto je úžasný. Od roku 2021 je v obchodě Apple App Store k dispozici více než 2,22 milionu aplikací. Ačkoli je nyní v obchodě Google k dispozici více aplikací, je zásadní si uvědomit, že samotný objem nezaručuje dokonalost obchodu s aplikacemi. Velmi záleží také na efektivitě a atraktivitě aplikací dostupných na jednotlivých tržištích.
Když se zaměříme na portfolio aplikací společnosti Google, je důležité si uvědomit, že společnost Google LLC sama vytváří a podporuje velké množství známých aplikací. Patří mezi ně populární programy jako Kalendář Google, Fotky Google, Disk Google, YouTube, Mapy Google, Google Chrome a další. Tyto aplikace zahrnují komunikaci, navigaci, produktivitu, zábavu a další aspekty každodenního života. Odhodlání společnosti Google vytvářet špičkové aplikace výrazně zvýšilo přitažlivost a úspěšnost ekosystému Android.
Přesuneme-li se na globální úroveň, v každé zemi je k dispozici stále více aplikací. V prvním čtvrtletí roku 2021 bylo celosvětově k dispozici více než 6,14 milionu mobilních aplikací. Do této statistiky jsou zahrnuty obchody Apple App Store, Google Play a další tržiště a platformy s aplikacemi třetích stran. Ohromující počet dostupných aplikací je odrazem obrovské popularity mobilních zařízení a rostoucí potřeby špičkových a praktických aplikací.
Ačkoli je přístupných aplikací mnoho, sestavit žebříček největších aplikací na světě je obtížné, protože závisí na řadě proměnných, jako jsou používané metriky, uživatelská základna a příjmy. Na druhou stranu Facebook mezi aplikacemi jednoznačně vyniká. V prvním čtvrtletí roku 2021 měl Facebook více než 2,8 miliardy aktivních uživatelů měsíčně, což z něj činí celosvětový fenomén. Jedná se o jednu z nejznámějších a nejdůležitějších aplikací na světě, která je hojně využívána k vytváření sociálních sítí, zasílání zpráv a sdílení médií.
Díky tomu má společnost Google prostřednictvím svého oficiálního obchodu s aplikacemi Google Play k dispozici značný výběr aplikací, přičemž v prvním čtvrtletí roku 2021 bylo k dispozici více než 3,48 milionu aplikací. Oba obchody s aplikacemi nabízejí zákazníkům široký výběr, přičemž Google Play má více aplikací než App Store společnosti Apple. Kromě toho je na celém světě k dispozici již více než 6,14 milionu aplikací a globální trh s aplikacemi stále rychle roste. Největší aplikaci na světě sice nelze objektivně vyčíslit, ale značná uživatelská základna Facebooku potvrzuje jeho pozici jedné z nejvýznamnějších aplikací v mezinárodním měřítku.
Největším obchodem s aplikacemi je App Store společnosti Apple, který poskytuje obrovský výběr aplikací pro zařízení se systémem iOS, jako jsou iPhony a iPady.
V současné době je nejoblíbenější aplikací WhatsApp, která má od roku 2021 více než 2 miliardy aktivních uživatelů měsíčně.
Největším obchodem s aplikacemi je obchod Apple App Store, který poskytuje značný výběr aplikací pro zařízení se systémem iOS, jako jsou iPhony, iPady a počítače Mac.
Hlavním zdrojem příjmů společnosti Google je reklama. Tím, že lidem zobrazuje relevantní reklamy na základě jejich vyhledávacích výrazů a zvyklostí při prohlížení stránek, vydělává peníze. Firmy mohou vytvářet reklamy a zadávat nabídky na klíčová slova, aby se jejich reklamy zobrazovaly vedle výsledků vyhledávání nebo na webových stránkách, které jsou součástí sítě Google Display Network, pomocí reklamní platformy Google, Google advertisements. Google také poskytuje širokou škálu dalších služeb a zboží, včetně Google Workspace, Google Cloud a hardwarových položek, jako jsou chytré telefony Pixel a chytré domácí gadgety Nest, které přispívají k jeho příjmům.