Pro zobrazení všech svazků použijte příkaz „wmic“ v CMD. Zadáním „cmd“ do vyhledávacího pole systému Windows a výběrem aplikace Příkazový řádek můžete spustit Příkazový řádek. Po otevření Příkazového řádku zadejte příkaz „wmic logicaldisk get caption“. Tento příkaz zobrazí seznam všech svazků počítače, včetně místních i síťových disků. U každého svazku bude uvedeno písmeno jednotky (například C:, D: atd.), což vám usnadní jeho vyhledání a přístup k němu.
K zobrazení písmen jednotek lze v příkazu CMD použít příkaz „vol“. Písmeno jednotky svazku, který chcete zkontrolovat, by mělo být v okně příkazového řádku uvedeno za příkazem „vol“. Například můžete zadat „vol C:“ a stisknout klávesu Enter, abyste zobrazili informace o svazku jednotky C. Tento příkaz zobrazí označení svazku, sériové číslo a podrobnosti o souborovém systému vybrané jednotky. Při správě nebo řešení problémů s několika jednotkami v počítači to může být docela užitečné.
Příkaz „cd“ v CMD lze použít k navigaci na zadanou jednotku. Chcete-li přejít na určitou jednotku, otevřete Příkazový řádek a zadejte příkaz „cd“ následovaný písmenem jednotky. Například zadejte „cd D:“ a stiskněte klávesu Enter, abyste se dostali na disk D. Změníte-li tímto příkazem aktivní adresář na kořenový adresář vybrané jednotky, můžete zobrazit obsah tohoto disku a spouštět příkazy specifické pro danou jednotku. Příkaz „cd“ lze použít pouze k přepínání mezi disky; nelze jej použít k přepínání mezi různými složkami na stejném disku, to je důležité si zapamatovat.
Pokud chcete pouze vypsat všechny jednotky v počítači, použijte ještě jednou příkaz „wmic“. Spusťte Příkazový řádek a zadejte „wmic logicaldisk get caption“ a „list“ pro zobrazení výstupu příkazu. Výsledkem bude seznam všech jednotek v počítači, včetně místních a síťových zařízení. K identifikaci a rozlišení jednotlivých jednotek budou použita písmena jednotek, což usnadní práci.
Závěrem lze říci, že schopnost zobrazit disky a pohybovat se po nich pomocí příkazu CMD je dovednost, která se uživatelům systému Windows může hodit. Pomocí příkazů jako „wmic“, „vol“ a „cd“ můžete rychle zobrazit všechny svazky, zobrazit písmena jednotek, získat přístup ke konkrétním jednotkám a vypsat všechny jednotky v počítači. Pomocí těchto příkazů můžete efektivněji spravovat své soubory a složky a zefektivnit svou práci. Proto si tyto příkazy zapamatujte, až budete příště pracovat v Příkazovém řádku, abyste si zjednodušili činnosti související s disky.
K zobrazení všech diskových jednotek v Příkazovém řádku lze použít příkaz „wmic logicaldisk get caption“. Kromě příslušných písmen jednotek zobrazí i seznam všech dostupných diskových jednotek v systému.
Pro zobrazení diskových svazků v Příkazovém řádku dodržujte následující postupy: 1. Spusťte příkazový řádek: Stisknutím kláves Windows + R a klávesy Return zadejte do dialogového okna Spustit příkaz „cmd“.
2. Po otevření okna Příkazový řádek zadejte a klepněte na tlačítko Enter následující příkaz: „3. Výše uvedený příkaz zobrazí seznam všech diskových svazků a přidružených písmen jednotek ve vašem počítači. Písmena jednotek se zobrazí ve sloupci „Caption“.
Chcete-li místo toho zkoumat a spravovat diskové svazky, použijte příkaz diskpart. Postup je následující:
1. Spusťte Příkazový řádek, jak bylo uvedeno výše. 2. Po zadání zadejte příkaz „diskpart“. Výsledkem bude spuštění nástroje DiskPart.
3. Po vstupu do programu DiskPart zadejte „list volume“ a stiskněte klávesu Enter. Zobrazí se seznam všech diskových svazků ve vašem počítači spolu s informacemi o nich, včetně čísla svazku, písmene, označení, systému souborů a dalších údajů.
Svazky disků budete moci zobrazit v Příkazovém řádku pomocí jedné z těchto technik.
K zobrazení svazku disku můžete použít příkaz „wmic“ v Příkazovém řádku. Proveďte tyto akce: 1. Chcete-li spustit Příkazový řádek, použijte klávesy Windows + R, zadejte příkaz „cmd“ a stiskněte tlačítko OK. 2. Do okna Příkazového řádku zadejte následující příkaz a stiskněte klávesu Enter: Příkazový řádek:
wmic logicaldisk get caption, volumename 3. Tento příkaz zobrazí písmeno jednotky a případně název svazku pro každý z dostupných diskových svazků v počítači.
Svazek disku můžete rychle zkontrolovat v Příkazovém řádku pomocí příkazu „wmic“.
K vyhledání jednotky C použijte příkaz „dir“ a písmeno jednotky v příkazovém řádku (cmd). následující kroky: Zadáním příkazu „cmd“ do vyhledávacího pole a výběrem aplikace „Příkazový řádek“ můžete v kroku 1 otevřít Příkazový řádek. 2. V okně Příkazového řádku zadejte „dir C:“ a stiskněte klávesu Enter. 3. Zobrazí se seznam souborů a adresářů na jednotce C.
Alternativně můžete k disku C přistupovat také pomocí příkazu „cd“. Postup je následující:
1. Spusťte příkazový řádek. 2. Po zadání zadejte příkaz „cd C:“. 3. Nyní se nacházíte v jednotce C, kde můžete pomocí řady příkazů kontrolovat a zkoumat její obsah.
Pokud hledáte jinou jednotku, nezapomeňte vyměnit písmeno „C“ za správné písmeno jednotky.
K zobrazení písmen jednotek v Příkazovém řádku lze použít příkaz „wmic logicaldisk get deviceid“. Zde je návod, jak postupovat:
1. Stiskněte klávesy Windows + R, do dialogového okna Spustit zadejte „cmd“ a stisknutím klávesy Enter spusťte Příkazový řádek.
2. Do okna Příkazový řádek zadejte následující příkaz a stiskněte klávesu Enter.
“‘
wmic logicaldisk get deviceid 3. Zadejte příkaz Příkazový řádek. Příkaz zobrazí seznam písmen jednotek a příslušných ID zařízení. Písmena jednotek, například C:, D: a E:, odrážejí dostupné jednotky v počítači.
Pomocí tohoto příkazu můžete rychle zkontrolovat a rozpoznat písmena jednotek přidělená různým úložným zařízením v počítači.