API vs. webová aplikace. Pochopení rozdílů

Webové aplikace a API (rozhraní pro programování aplikací) jsou dva zásadní prvky, které umožňují fungování internetu v dnešním digitálním světě. I přes jejich povrchní podobnost se od sebe velmi liší. V tomto příspěvku se budeme zabývat rozdíly mezi rozhraním API a webovou aplikací a také rozdíly mezi rozhraním API a webovou službou.

Webová aplikace je především software, se kterým uživatelé komunikují prostřednictvím webového prohlížeče. Většinou se skládá z uživatelského rozhraní, které uživatelům umožňuje provádět různé funkce, včetně odesílání formulářů, čtení materiálů a komunikace s ostatními uživateli. K vytváření webových aplikací se používají webové technologie jako HTML, CSS a JavaScript, které jsou pak umístěny na webových serverech. Platformy sociálních médií, služby online bankovnictví a webové stránky elektronických obchodů jsou několika příklady webových aplikací.

Naproti tomu rozhraní API je soubor pokynů a standardů, který umožňuje komunikaci a interakci mezi různými softwarovými programy. Slouží jako spojovací článek mezi několika systémy, který jim umožňuje komunikovat a provádět konkrétní úkoly. Vývojáři mohou přistupovat k funkcím aplikace nebo služby prostřednictvím aplikačního programového rozhraní (API), aniž by museli rozumět základnímu kódu. Funkce nebo data webové aplikace jsou vystaveny prostřednictvím rozhraní API, což ostatním aplikacím usnadňuje připojení a komunikaci s ní.

Nyní probereme rozdíl mezi rozhraním API a webovou aplikací na webu Brainly. Uživatelé online vzdělávací platformy Brainly mohou zadávat akademické dotazy a dostávat na ně odpovědi. Uživatelské rozhraní webového programu Brainly umožňuje studentům pokládat dotazy, vyhledávat v dříve zaslaných odpovědích a účastnit se diskusí. Rozhraní Brainly API však umožňuje vývojářům programově získávat data z platformy Brainly, což jim umožňuje vytvářet vlastní aplikace nebo začlenit data Brainly do již existujících systémů. V této situaci funguje rozhraní API jako back-end rozhraní pro vývojáře, zatímco webová aplikace jako front-end rozhraní pro koncové uživatele.

Než začneme diskutovat o rozdílech mezi rozhraním API a webovou službou, je důležité si uvědomit, že webová služba je určitou formou rozhraní API. Webová služba je konkrétní implementace aplikačního programového rozhraní, která využívá webové protokoly, jako je HTTP, aby umožnila komunikaci mezi různými systémy přes internet. Webové služby často dodržují zásady REST, kde jsou zdroje identifikovány pomocí adres URL a akce jsou prováděny pomocí běžných operací HTTP, jako jsou GET, POST, PUT a DELETE. Naproti tomu rozhraní API může zahrnovat jiné typy rozhraní, například webové služby, a také jiné protokoly, například SOAP (Simple Object Access Protocol), nebo dokonce fronty zpráv.

Nakonec definujme rozdíl mezi otevřeným rozhraním API a webovým rozhraním API. Otevřené rozhraní API je takové, které je přístupné vývojářům mimo společnost, která jej ovládá, a je veřejně dostupné. Podporuje inovace a týmovou práci tím, že láká externí vývojáře k tvorbě softwaru nebo služeb, které s tímto rozhraním API spolupracují. Na druhou stranu webové API, jak již bylo uvedeno, je zvláštní druh API, který využívá webové protokoly. Je vytvořeno pro použití webovými aplikacemi, kterým umožňuje komunikovat se vzdálenými službami nebo získávat informace z jiných zdrojů.

Závěrem lze říci, že ačkoli jsou webové aplikace i rozhraní API základními součástmi digitálního světa, jejich funkce se liší. API slouží jako komunikační a interakční kanál mezi softwarovými aplikacemi, zatímco webová aplikace je program určený pro uživatele, ke kterému se přistupuje prostřednictvím webového prohlížeče. Na druhou stranu webová služba je zvláštní druh rozhraní API, který využívá webové protokoly, zatímco otevřené rozhraní API je rozhraní API, které je veřejně dostupné externím vývojářům. Aby se vývojáři a technologičtí nadšenci mohli pohybovat v neustále se měnícím světě softwarové integrace a interakce, musí těmto rozdílům rozumět.

FAQ
Jaký je rozdíl mezi webovou stránkou a webovou aplikací?

Webová stránka je soubor webových stránek určených k tomu, aby návštěvníkům nabízely materiály nebo informace. Většinu z nich tvoří statické stránky, které slouží především k informačním účelům. Webové stránky mohou obsahovat text, fotografie, videa a odkazy na jiné online stránky. Obvykle se k nim přistupuje prostřednictvím webového prohlížeče.

Webová aplikace je naproti tomu dynamická webová stránka, která poskytuje spotřebitelům interaktivní možnosti. Webové aplikace na rozdíl od webových stránek umožňují uživatelům provádět konkrétní operace, jako je odesílání formulářů, nakupování online nebo komunikace s databázemi. Webové programy často požadují vstupní údaje od uživatele a používají je k provádění složitých operací. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly uživatelům interaktivnější a na míru šité prostředí.

Závěrem lze říci, že míra funkčnosti a zapojení mezi webovou stránkou a webovou aplikací je to, co je od sebe nejvíce odlišuje. Webová aplikace umožňuje návštěvníkům zapojit se do práce s ní a provádět konkrétní úkoly, na rozdíl od primárního účelu webové stránky, kterým je poskytování informací.

Jaký je hlavní rozdíl mezi webovou aplikací a webovou stránkou?

Funkce a účel webové aplikace a webové stránky se od sebe výrazně liší.

Webová stránka je soubor webových stránek, jejichž hlavním účelem je poskytnout návštěvníkům přístup k informacím a obsahu. Obvykle se skládá ze statických stránek přístupných prostřednictvím prohlížeče, které nevyžadují žádné složité zpracování ani zapojení uživatele. Webové stránky se často používají z osobních i pracovních důvodů k prezentaci zboží a služeb nebo ke sdělování informací.

Naproti tomu webová aplikace je dynamická, interaktivní softwarová aplikace, ke které uživatelé přistupují pomocí webového prohlížeče a která je umístěna na webovém serveru. Webové aplikace jsou na rozdíl od webových stránek vytvářeny tak, aby plnily určité funkce nebo nabízely uživatelům určité vlastnosti. Mohou zahrnovat uživatelské vstupy, databázová rozhraní a složité zpracování. Několik příkladů webových aplikací představují služby online bankovnictví, weby elektronického obchodování, weby sociálních médií a nástroje pro zvýšení produktivity.

Závěrem lze říci, že webové aplikace jsou interaktivnější a vykonávají specializované činnosti nebo nabízejí uživatelům jedinečné funkce, na rozdíl od webových stránek, které se zaměřují především na poskytování informací a obsahu.