Snažíte se zjednodušit svou knihovnu aplikací nebo uvolnit místo ve svém zařízení se systémem Android? Skvělým přístupem, jak toho dosáhnout, je odstranit programy, které již nepoužíváte. V tomto článku vás provedeme odinstalací aplikací v systému Android a ukážeme vám, jak odstranit všechny nepotřebné aplikace, odstranit aplikace z knihovny aplikací, vymazat tvrdohlavé aplikace a odinstalovat aplikace bez možnosti odinstalace. 1. Odstranění konkrétních aplikací:
Pro odstranění konkrétní aplikace ze zařízení se systémem Android stačí postupovat podle následujících jednoduchých kroků: 1:
Krok 1: Najděte na domovské obrazovce nebo v zásuvce aplikací aplikaci, kterou chcete odinstalovat. 2. Dlouze podržte ikonu aplikace, dokud se nezobrazí nabídka. 3. V závislosti na vašem zařízení a verzi systému Android vyberte z nabídky možnost „Odinstalovat“ nebo „Odstranit“. 4. Zobrazí se potvrzovací zpráva. Odstranění potvrdíte klepnutím na „OK“. 5. Program bude odinstalován a na domovské obrazovce i v zásuvce aplikací se již nebude zobrazovat jeho ikona. 2. Odstranění všech neaktivních aplikací:
Pokud chcete odstranit několik neaktivních aplikací najednou, použijte následující pokyny:
1. Spusťte v zařízení aplikaci Nastavení. 2. Přejděte dolů a vyberte položku „Aplikace“ nebo „Aplikace“ (v závislosti na vašem zařízení se může název lišit). 3. Zobrazí se seznam všech nainstalovaných programů. Chcete-li aplikaci odstranit, jednoduše na ni klepněte. 4. Chcete-li program odstranit, klepněte na informační stránce aplikace na „Odinstalovat“ nebo „Odstranit“. 5. Tyto kroky proveďte znovu pro každou nepotřebnou aplikaci, kterou chcete odinstalovat. 3. Odstranění aplikací z knihovny Aplikace: Pokud jste si stáhli aplikace z Obchodu Play a chcete je odstranit z aplikace knihovny, postupujte následovně:
Zde je uveden postup, jak postupovat, pokud jste si stáhli aplikace z Obchodu Play a chcete je odstranit z aplikace knihovny: 1. V zařízení se systémem Android spusťte aplikaci Obchod Google Play. V levém horním rohu obrazovky klikněte nebo klepněte na symbol nabídky (tři vodorovné čáry). 3. V rozevírací nabídce vyberte možnost „Moje aplikace a hry“. 4. Na stránce „Nainstalované“ se zobrazí seznam všech aplikací v zařízení. Chcete-li zobrazit další informace o aplikaci, klepněte na ni. 5. Klepnutím na tlačítko „Odinstalovat“ nebo „Odstranit“ v pátém kroku program z knihovny odstraníte. 4. Odstranění nepoddajných aplikací: Občas můžete narazit na programy, které nepůjdou odinstalovat standardním postupem. Za takových okolností se můžete pokusit o následující alternativy:
1. Spusťte v zařízení aplikaci Nastavení. 2. Vyberte položku „Apps“ (Aplikace) nebo „Applications“ (Aplikace). 3. Vyhledejte aplikaci, kterou chcete odinstalovat, a klepněte na ni. 4. Chcete-li zastavit činnost aplikace na pozadí, vyhledejte na informační stránce aplikace tlačítko „Force stop“ (Vynutit zastavení) a klepněte na něj. 5. Klepněte na položku „Úložiště“ a poté vyberte možnost „Vymazat data“ nebo „Vymazat mezipaměť“. 6. Vraťte se na informační stránku aplikace, kde by nyní mělo být viditelné tlačítko „Odinstalovat“ nebo „Odstranit“. Chcete-li se tvrdohlavé aplikace zbavit, klepněte na ni. 5. Odstranění aplikací bez použití možnosti odinstalování: Pokud narazíte na aplikaci, která nemá možnost odinstalace, může se jednat o systémový program, který byl do vašeho zařízení předinstalován a je obtížné jej odstranit. Většinou jsou tyto aplikace nezbytné pro správné fungování zařízení a nelze je odstranit bez rootnutí zařízení se systémem Android, což může být obtížná a dokonce nebezpečná operace. Před pokusem o odstranění systémových aplikací doporučujeme získat odbornou radu nebo provést další studium, pokud nejste obeznámeni s rootováním.
Nakonec, odstranění aplikací v systému Android je jednoduchá operace, která vám může pomoci maximalizovat úložiště v zařízení a zvýšit jeho rychlost. Techniky uvedené v tomto článku by vám měly pomoci splnit jakýkoli úkol, který si zadáte, ať už se chcete zbavit nepoddajných programů nebo odstranit nepoužívané aplikace hromadně, z knihovny nebo jednotlivě. Při odinstalování systémových programů nezapomeňte na opatrnost, protože by mohlo mít neočekávané účinky na stabilitu a výkon vašeho zařízení.
Neschopnost odstranit aplikaci ze zařízení se systémem Android může mít řadu příčin. Zde je několik možných příkladů: Předinstalované nebo systémové aplikace: Pokud nemáte root přístup, některé aplikace, které jsou ve smartphonu se systémem Android předinstalovány, nelze odstranit. Tyto aplikace jsou často nezbytné pro fungování zařízení, a proto je obtížné je odstranit. 2. Přístup správce zařízení: Některé aplikace tento přístup vyžadují, aby mohly správně fungovat. Pokud jste aplikaci tento přístup udělili, musíte ji před odstraněním odebrat. Přejděte do „Nastavení“ > „Zabezpečení“ > „Správci zařízení“ a zrušte výběr aplikace, abyste toho dosáhli. 3. Aplikace je výchozí aplikací: Pokud byla aplikace nakonfigurována jako výchozí aplikace pro určitý úkol, například jako výchozí prohlížeč nebo aplikace pro zasílání zpráv, musíte před jejím odebráním změnit výchozí nastavení. Chcete-li toho dosáhnout, zvolte jinou výchozí aplikaci v nabídce „Nastavení“ > „Aplikace a oznámení“ > „Výchozí aplikace“.
4. Aplikace je aktualizací systému: Aplikaci nemusí být možné odebrat, pokud se jedná o aktualizaci systému pro již nainstalovanou aplikaci. Tyto aktualizace však můžete zastavit tak, že přejdete do „Nastavení“ > „Aplikace a oznámení“ > „Zobrazit všechny [počet] aplikací“ > vyberete aplikaci > „Zakázat“.
5. Aplikace je správcem zařízení: Některé aplikace, zejména ty, které se týkají zabezpečení nebo správy zařízení, potřebují pro správnou funkci přihlašovací údaje správce zařízení. Pokud je aplikace správcem zařízení, musíte před jejím odstraněním zakázat její přístup správce. Odeberte aplikaci tak, že přejdete do nabídky „Nastavení“ > „Zabezpečení“ > „Správci zařízení“.
Pokud se žádné z těchto vysvětlení nevztahuje na vaše okolnosti, může se jednat o momentální problém se zařízením nebo samotnou aplikací. Za těchto okolností můžete zvážit restartování zařízení nebo kontaktovat vývojáře aplikace a požádat ho o další pomoc.