Potřebujete pro svůj Mac důvěryhodný operační systém? Zvažte nejprve OS X Mavericks. Mavericks, který společnost Apple vydala v roce 2013, obsahuje řadu nových funkcí a vylepšení, které zlepší práci s Macem. Tento příspěvek vás provede stažením systému OS X Mavericks, poskytne odpovědi na některé často kladené otázky týkající se tohoto softwaru a ukáže vám, jak vytvořit bootovací USB pro Mavericks.
Ano, macOS Mavericks je stále funkční a je skvělou volbou pro starší počítače Mac, které nesplňují systémové požadavky nejnovějších verzí macOS. Karty Finderu, vylepšená kompatibilita s více displeji a vyšší úspornost baterie jsou jen některé z vlastností, které dělají z Mavericks spolehlivý a efektivní operační systém. I když nemusí mít nejnovější aktualizace zabezpečení, může být pro mnoho lidí stále solidní volbou.
K vytvoření bootovacího USB pro Mac OS Mavericks budete potřebovat USB flash disk s kapacitou alespoň 8 GB a kopii instalačního programu OS X Mavericks. Zde je podrobný návod:
Instalační soubor OS X Mavericks získáte zde: Přejděte na Mac App Store a zadejte „OS X Mavericks“. Jakmile ji najdete, vyberte možnost „Download“ a začněte stahovat instalační program. V závislosti na rychlosti vašeho internetu to může nějakou dobu trvat.
2. Připravte si USB flash disk: Připojte USB flash disk k počítači Mac a spusťte program Disk Utility (nachází se ve složce Applications/Utilities). V seznamu vlevo vyberte jednotku USB, klikněte na možnost „Vymazat“ a poté vyberte formát, například „Mac OS Extended (Journaled)“. Chcete-li disk USB naformátovat, klikněte na tlačítko „Erase“.
3. Zajistěte, aby bylo možné USB disk spustit: Do Terminálu (umístěného ve složce Nástroje ve složce Aplikace) zadejte následující příkaz: sudo /Applications/Install macOS Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath Místo názvu „Untitled“ by měl být použit název vašeho disku USB, pokud se liší.
5. Spusťte systém z USB: Po dokončení postupu restartujte Mac s přidržením klávesy Option. V seznamu zobrazených zaváděcích jednotek vyberte jednotku USB obsahující instalační program Mavericks.
Pro stažení systému MacOS postupujte podle následujících kroků:
1. Spusťte obchod App Store: Chcete-li tak učinit, klikněte na nabídku Apple v levém horním rohu obrazovky a vyberte možnost „App Store“. 2. Proveďte vyhledávání systému macOS: Dostupné verze systému macOS se zobrazí, když do vyhledávacího pole zadáte „macOS“.
4. Nainstalujte a stáhněte: Chcete-li zahájit stahování, klikněte na tlačítko „Get“ nebo „Download“. Tento postup může nějakou dobu trvat v závislosti na rychlosti vašeho internetu. Po dokončení stahování se automaticky spustí instalační program. Pro dokončení instalace se držte pokynů na obrazovce.
Ano, stažení a instalace systému MacOS Mavericks jsou zcela zdarma. Když společnost Apple v roce 2013 vydala systém Mavericks, byl k dispozici jako bezplatný upgrade pro všechna podporovaná zařízení Mac. Mějte však na paměti, že pozdější verze systému macOS nemusí být zdarma; místo toho je možná budete muset zakoupit v obchodě App Store.
A konečně, OS X Mavericks je stále možné stáhnout a používat i na starších počítačích Mac. Vytvoření bootovacího USB Mavericks umožňuje jednoduchou instalaci operačního systému. Před přechodem na nový operační systém nikdy nezapomeňte zálohovat důležitá data. Využijte další funkce a vlastnosti, které operační systémy Apple nabízejí, ať už si vyberete Mavericks, nebo aktuálnější verzi macOS.
Při instalaci systému macOS z externího disku postupujte podle těchto podrobných postupů: Pro zahájení připojte externí disk k počítači Mac pomocí kompatibilního připojení USB nebo Thunderbolt. Ujistěte se, že je na disku dostatek volného místa, aby se na něj vešly instalační soubory systému macOS. Instalační soubor macOS si stáhněte zde:
2. Stáhněte si instalační soubor macOS z obchodu App Store nebo z oficiálních webových stránek společnosti Apple. Při výběru nezapomeňte vybrat verzi kompatibilní se systémem Mac. 3. Zajistěte, aby byl instalační program spustitelný: Po stažení instalačního programu macOS otevřete složku „Aplikace“ a vyhledejte instalační soubor. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na instalační soubor vyberte z kontextové nabídky možnost „Zobrazit obsah balíčku“. Poté vyhledejte spustitelný soubor „createinstallmedia“ tak, že přejdete do složky „Contents/Resources“. Po spuštění programu Terminál přetáhněte soubor „createinstallmedia“ do okna Terminálu. Chcete-li vytvořit zaváděcí instalaci na externí jednotce, spusťte příkaz stisknutím klávesy Enter a poté postupujte podle pokynů na obrazovce. 4. Po vytvoření zaváděcího instalačního programu restartujte Mac s podržením klávesy Option (). Výsledkem bude zobrazení obrazovky správce spouštění. 5. Ze seznamu, který se zobrazí na stránce správy spouštění, vyberte externí disk. Po výběru externího disku obsahujícího instalační program systému macOS stiskněte klávesami se šipkami Enter. Instalační program macOS se nyní spustí, když se Mac spustí z externího disku v šestém kroku. Chcete-li pokračovat v instalaci, řiďte se pokyny na obrazovce. Je třeba přijmout podmínky, vybrat cílovou jednotku a počkat na dokončení instalace. 7. Restartujte Mac a nakonfigurujte macOS: Po dokončení instalace se Mac restartuje. Chcete-li nakonfigurovat macOS, postupujte podle pokynů k nastavení, které zahrnují výběr jazyka, vytvoření uživatelského účtu a konfiguraci předvoleb.
Nyní jsem hotov! Instalace systému macOS z externího disku proběhla úspěšně. Externí disk uchovávejte v bezpečí, abyste jej mohli použít jako zálohu nebo v budoucnu.