Systém Windows má funkci obnovy nazvanou Poslední známá dobrá konfigurace, která umožňuje uživatelům restartovat počítač s použitím posledního úspěšného nastavení. V podstatě zruší všechny nedávné změny, které mohly vést k problémům, tím, že vrátí konfiguraci systému do dříve rozpoznaného stabilního stavu. To může být užitečné zejména v případech, kdy dojde k chybám nebo problémům po instalaci nového softwaru, ovladačů nebo aktualizací.
Přístup k poslední známé správné konfiguraci v systému Windows 10 je následující: V porovnání s dřívějšími iteracemi operačního systému Windows 10 je získání poslední známé dobré konfigurace trochu odlišné. Zde je uveden postup, jak na to:
1. Po zapnutí počítače sledujte, zda se nezobrazí emblém výrobce.
2. Podržte stisknutou klávesu Shift a počkejte, až se zobrazí logo systému Windows. 3. Opakovaně stiskněte klávesu F8 a současně držte stisknutou klávesu Shift, dokud se neotevře možnost Advanced Recovery Options (Rozšířené možnosti obnovy). 4. V nabídce Advanced Recovery Options (Rozšířené možnosti obnovy) vyberte možnost Troubleshoot (Řešení problémů).
5. V nabídce Troubleshoot (Řešení problémů) zvolte možnost „Advanced options“ (Rozšířené možnosti). 6. V části Advanced settings (Rozšířená nastavení) vyberte položku „Startup Settings“ (Nastavení spouštění). Chcete-li restartovat počítač, klikněte v kroku 7 na možnost „Restartovat“. Po restartu se zobrazí seznam možností spuštění. Chcete-li získat poslední známou dobrou konfiguraci, stiskněte klávesu F4.
V systému Windows 11 je povolena klávesa F8:
V systému Windows 11 je klávesa F8 ve výchozím nastavení neaktivní. Chcete-li mít raději přístup k pokročilým možnostem spouštění, můžete klávesu F8 povolit pomocí následujících postupů:
Chcete-li otevřít zvýšené okno prostředí PowerShell, zvolte „Windows PowerShell (Admin)“. 3. Do okna prostředí PowerShell zadejte příkaz „bcdedit /set default bootmenupolicy legacy“ (bez uvozovek) a stiskněte klávesu Enter. Aby se změny projevily, restartujte počítač.
Nabídka F8 systému Windows 7: Nabídku Rozšířené možnosti spouštění systému Windows 7 lze otevřít stisknutím klávesy F8 a obsahuje řadu možností obnovení. K dosažení této nabídky lze použít následující kroky: Před zobrazením loga Windows spusťte počítač a opakovaně stiskněte klávesu F8. Po výběru možnosti spuštění, například Nouzový režim, Poslední známá dobrá konfigurace nebo jiné, se zobrazí nabídka Rozšířené možnosti spuštění.
Shrnutí:
Při řešení problémů se systémem Windows může být znalost funkce Last Known Good Configuration nesmírně užitečná. Výše uvedené postupy by vám měly umožnit přístup k funkci Last Known Good Configuration (Poslední známá dobrá konfigurace) nebo jejím ekvivalentním možnostem obnovení, ať už používáte systém Windows 10, nebo starší verzi operačního systému, například Windows 7. Kromě toho by systém Windows 11 mohl usnadnit přístup ke složitým možnostem spuštění tím, že povolí klávesu F8. Chcete-li se vyhnout nepředvídaným následkům, používejte tyto metody obnovení střídmě a pouze v případě potřeby.
Chcete-li zkontrolovat konfiguraci systému Windows pomocí příkazu cmd, můžete provést následující kroky: 1. Chcete-li spustit dialogové okno Spustit, stiskněte na klávesnici klávesu Windows plus R. 2. Stiskněte klávesu R. 3. Stiskněte klávesu Windows.
2. Chcete-li otevřít příkazový řádek, zadejte příkaz „cmd“ a stiskněte klávesu Enter. 3. Do okna příkazového řádku zadejte „systeminfo“ a stiskněte klávesu Enter.
4. Poté, co systém dokončí shromažďování dat, zobrazí se důkladný souhrn konfigurace vašeho počítače, včetně verze operačního systému, hardwarových specifik a dalších údajů. Konfiguraci počítače se systémem Windows můžete snadno ověřit a zkontrolovat zadáním příkazu „systeminfo“ do okna Příkazového řádku.
Pro získání poslední známé dobré konfigurace a spuštění systému Windows v režimu obnovení dodržujte následující kroky: Prvním krokem je restartování počítače. 2. Než se zobrazí logo systému Windows, stiskněte nepřetržitě klávesu F8, jakmile se počítač spustí. Poté se zobrazí nabídka Advanced Boot Options (Rozšířené možnosti spouštění). 3. Pomocí kláves se šipkami vyberte položku „Repair Your Computer“ a poté stiskněte klávesu Enter. 4. Po výběru jazyka a režimu zadávání z klávesnice klepněte na tlačítko „Next“. 5. Pokud budete vyzváni, zadejte své přihlašovací jméno a heslo a poté klepněte na tlačítko „OK“. 5. V okně Možnosti obnovy systému vyberte možnost „Last Known Good Configuration (advanced)“. Počkejte, až se systém Windows spustí s nejnovějším spolehlivým nastavením. Tímto postupem se nastavení počítače vrátí do dřívějšího funkčního stavu. Je důležité mít na paměti, že možnost Poslední známá dobrá konfigurace nemusí být vždy schopna vyřešit problémy s počítačem. Abyste v případě incidentu mohli obnovit své klíčové soubory a data, doporučujeme pravidelně vytvářet jejich zálohy.
Chcete-li spustit systém Windows v nouzovém režimu, můžete provést následující akce: 1. Prvním krokem je restartování nebo zapnutí počítače.
2. Než se na obrazovce objeví logo systému Windows, stiskněte při zapínání počítače opakovaně klávesu F8. Po provedení tohoto úkonu by se měla objevit nabídka Advanced Boot Options (Rozšířené možnosti spouštění). 3. Pokud v nouzovém režimu vyžadujete přístup k internetu, vyberte v nabídce Advanced Boot Options (Rozšířené možnosti spuštění) pomocí kláves se šipkami na klávesnici možnost „Safe Mode“ (Nouzový režim) nebo „Safe Mode with Networking“ (Nouzový režim se sítí). 4. Po výběru požadované možnosti Nouzový režim pokračujte stisknutím klávesy Enter. 5. Počítač se nyní spustí v nouzovém režimu a načte pouze minimální počet ovladačů a systémových funkcí. Pracovní plocha bude vypadat jinak a v rozích obrazovky se může objevit nápis „Nouzový režim“. 6. Chcete-li opustit nouzový režim, restartujte počítač normálně.
Nouzový režim umožňuje spustit systém Windows pouze s potřebnými součástmi, což usnadňuje odhalování a odstraňování problémů. Díky tomu je užitečný při odstraňování nejrůznějších potíží.