Populární webový prohlížeč Firefox je známý svými přizpůsobitelnými funkcemi. Firefox nabízí řadu možností, jak si přizpůsobit zážitek ze surfování, ať už chcete změnit rozhraní, přidat funkce nebo si ho přizpůsobit podle sebe. V tomto příspěvku se podíváme na to, jak Firefox přizpůsobit, a odpovíme na některé časté dotazy týkající se přizpůsobení prohlížeče, nalezení funkce přizpůsobení, výběru pozadí a změny jeho designu. 1. Přidání ozdob do Firefoxu Přidání motivů je jednou z metod přizpůsobení Firefoxu. Motivy mění barvy, ikony a obrázky na pozadí prohlížeče. Přizpůsobení Firefoxu začněte výběrem položky „Doplňky“ z rozbalovací nabídky po stisknutí tlačítka nabídky (tři vodorovné čáry) v pravém horním rohu. V levém postranním panelu stránky Správce doplňků vyberte položku „Motivy“. Zde můžete buď prozkoumat různá témata, nebo provést cílené vyhledávání. Kliknutím na tlačítko „Přidat do Firefoxu“ vedle motivu, který se vám líbí, jej nainstalujte. Po instalaci Firefox automaticky použije motiv a změní vzhled prohlížeče. Vyhledání funkce přizpůsobení:
Pomocí funkce Přizpůsobit Firefox můžete změnit řadu prvků rozhraní prohlížeče, včetně tlačítek na panelu nástrojů, nabídek a dalších prvků. Po klepnutí na tlačítko nabídky vyberte z rozevírací nabídky možnost „Přizpůsobit“, čímž získáte přístup k možnosti Přizpůsobit. Možnosti přizpůsobení pak budou k dispozici na nové kartě. Zde můžete přetažením položek změnit jejich pořadí, přidat nebo odstranit tlačítka a změnit panel nástrojů podle svých představ. Chcete-li úpravy uložit, klikněte po dokončení na tlačítko Hotovo. Nastavení pozadí prohlížeče Firefox:
Firefox není vybaven funkcí, která by umožňovala vybrat obrázek na pozadí celého prohlížeče, ale pozadí stránky Nová karta si můžete přizpůsobit. Chcete-li začít, otevřete ve Firefoxu novou kartu. Chcete-li přejít do nabídky Hlavní obsah Firefoxu, klikněte na symbol ozubeného kola v pravém horním rohu stránky Nová karta. Zde můžete vybrat jedno z mnoha pozadí poskytovaných prohlížečem Firefox nebo můžete nastavit vlastní obrázek kliknutím na možnost „Vlastní“ a výběrem obrázku z počítače. Při každém otevření nové karty se zvolené pozadí zobrazí na stránce Nová karta. 4. Úprava vzhledu prohlížeče: Můžete změnit nastavení prohlížeče Firefox a změnit tak písma, barvy a další aspekty vzhledu prohlížeče. Poté v rozevírací nabídce zvolte „Možnosti“ klepnutím na tlačítko nabídky. V nabídce Možnosti přejděte do části „Obecné“. Zde můžete upravit výchozí písmo, velikost písma a barevná schémata prohlížeče Firefox. Přejděte do oblasti „Motivy“ a vyberte si nový motiv nebo si vytvořte vlastní pomocí dostupných nástrojů pro další přizpůsobení vzhledu.
Firefox má řadu nástrojů pro přizpůsobení, které vám umožní přizpůsobit si prohlížení webu. Přidáním motivů, použitím nástroje Přizpůsobit k úpravě rozhraní prohlížeče, výběrem jedinečného pozadí pro obrazovku Nové karty a změnou různých nastavení si můžete Firefox přizpůsobit. Prozkoumejte tyto možnosti přizpůsobení, aby byl Firefox skutečně váš a abyste zvýšili efektivitu prohlížení.
Následujícími kroky můžete upravit Firefox tak, aby se svým vzhledem a chováním podobal Safari: Nejprve si nainstalujte motiv podobný Safari: Firefox nabízí velký výběr motivů, které umožňují přizpůsobit vzhled prohlížeče. Motivy, které napodobují Safari, můžete vyhledat na webové stránce Firefox Add-ons (addons.mozilla.org). Nainstalujte požadovaný motiv a Firefox podle něj změní svůj vzhled. Změňte uspořádání panelu nástrojů: Firefox umožňuje přidávat, odebírat nebo měnit uspořádání tlačítek a přizpůsobovat tak panel nástrojů. Klepněte pravým tlačítkem myši na oblast panelu nástrojů a vyberte možnost „Přizpůsobit“. Tlačítka lze přesouvat jednoduchým přetažením na panel nástrojů v této oblasti nebo z něj. Výběrem požadovaných tlačítek z možnosti „Zobrazit/skrýt panely nástrojů“ v dolní části okna přizpůsobení můžete také přidat tlačítka, která jsou určena výhradně pro Safari. 3. Zapněte chování podobné Safari. Firefox obsahuje mnoho programovatelných funkcí, které lze změnit tak, aby se chovaly jako Safari. Pro přístup k těmto možnostem klikněte na tři vodorovné čáry v pravém horním rohu prohlížeče a zvolte „Možnosti“. Zde můžete změnit předvolby například výchozího vyhledávače, chování karet a vzhledu stránky s novou kartou tak, aby se podobala Safari. Nainstalujte rozšíření Safari. Firefox nabízí rozsáhlou knihovnu rozšíření, která lze použít k rozšíření funkcí prohlížeče. Rozšíření, která napodobují funkce, jež se vám líbí v prohlížeči Safari, hledejte na stránce Doplňky pro Firefox. Nainstalujte příslušná rozšíření, aby Firefox získal funkce podobné Safari. 5. Využívejte své záložky a historii prohlížeče Safari: Je snadné přenést záložky a historii Safari do Firefoxu. Kliknutím na tři vodorovné čáry v pravém horním rohu Firefoxu vyberte položku „Knihovna“. Tam zvolte „Bookmarks“ a poté „Show All Bookmarks“. V poli Knihovna v části „Import a zálohování“ vyberte možnost „Importovat data z jiného prohlížeče“. V seznamu vyberte Safari a poté vyberte věci, které chcete importovat.
Firefox se může podobat Safari, pokud budete postupovat podle těchto pokynů a přizpůsobíte si prohlížení podle nich.
Existují různé možnosti přizpůsobení, které umožňují, aby Firefox vypadal krásně a abyste si mohli přizpůsobit prostředí prohlížeče: Motivy: Firefox nabízí řadu motivů, které mění celkový vzhled a dojem z prohlížeče. Dostanete se k nim kliknutím na tlačítko nabídky (tři vodorovné čáry) v pravém horním rohu, výběrem možnosti „Doplňky“ a následným přechodem do oblasti „Motivy“. Vyberte motiv, který se vám líbí, a kliknutím na tlačítko „Povolit“ jej nastavte jako výchozí.
2. Ve Firefoxu je možné přidávat nebo odebírat tlačítka a měnit jejich uspořádání na panelu nástrojů podle vlastních preferencí. K možnostem přizpůsobení se dostanete tak, že kliknete pravým tlačítkem myši na panel nástrojů a vyberete možnost „Přizpůsobit“. Poté můžete tlačítka přetáhnout, přidat nová nebo se zbavit starých. 3. Rozšíření: Firefox obsahuje značný výběr doplňků, které mohou zlepšit výkon i vzhled. Můžete si například nainstalovat rozšíření jako „Color That Site!“ nebo „Tabliss“, která změní barevné schéma konkrétních webových stránek nebo přidají atraktivní pozadí novým kartám. Pokud chcete vyhledat rozšíření, která vyhovují vašemu vizuálnímu vkusu, vyhledejte na webu Doplňky pro Firefox. 4. Persona: Pomocí Persony ve Firefoxu můžete dát prohlížeči vlastní vzhled. Persony jsou jednoduché motivy, které mění vzhled nabídky, panelu nástrojů a karet aplikace Firefox. Navštivte galerii Persony Firefoxu (addons.mozilla.org/firefox/themes/personas) a vyberte si styl, který se vám líbí, a použijte Personu. Chcete-li jej okamžitě použít v prohlížeči, vyberte v nabídce možnost „Nosit“.
5. Písma a jejich velikost: Ve Firefoxu můžete změnit písma a jejich velikost na stránce nastavení. Poté vyberte kartu „Obecné“, sjeďte dolů do části „Jazyk a vzhled“ a do adresního řádku zadejte „about:preferences“. Odtud si pak můžete vybrat své oblíbené písmo, jeho velikost a další příslušné parametry.
Mějte na paměti, že přizpůsobení je libovolné a že vnímání určuje, co je krásné. Experimentováním s různými možnostmi přizpůsobení najděte takovou kombinaci úprav, díky které se vám bude Firefox vizuálně líbit.