- Stiskněte klávesy Windows + R.
- Zadejte příkaz cmd.exe a klikněte na možnost OK.
- Spusťte příkaz PING s IP adresou / názvem hostitele.
Základní síťová funkce zvaná ping slouží ke kontrole připojení dvou zařízení v síti. Umožňuje odeslat krátký datový paket na určitou IP adresu nebo název hostitele a na oplátku získat odpověď. Pinging se často používá k diagnostice problémů se sítí, k ověření konektivity zařízení a k výpočtu zpoždění mezi dvěma zařízeními. V této eseji se budeme věnovat příkazu ping a některým souvisejícím dotazům.
1. Jak lze příkazem ping zadat konkrétní IP adresu? Chcete-li zadat příkaz ping na adresu IP, musíte na počítači spustit příkazový řádek nebo terminál. V systému Windows toho dosáhnete tak, že stisknete klávesy Windows + R, do dialogového okna Spustit zadáte „cmd“ a stisknete tlačítko OK. V systému MacOS nebo Linux se k terminálu dostanete jeho výběrem z nabídky Aplikace nebo stisknutím klávesové zkratky Ctrl + Alt + T na klávesnici.
Po otevření příkazového řádku nebo terminálu stačí zadat „ping“ a IP adresu, na kterou chcete ping provést. Například můžete napsat „ping 192.168.0.1“ a stisknout klávesu Enter, čímž získáte ping na adresu IP 192.168.0.1. Na zadanou IP adresu bude poté příkazem ping odeslána sekvence zpráv ICMP (Internet Control Message Protocol) echo request a u každého paketu se zobrazí také doba odezvy.
2. Jak zadám příkaz ping na port a adresu IP? Příkaz ping ve výchozím nastavení pouze kontroluje připojení k adrese IP, nikoli ke konkrétnímu portu. Pro ping na IP adresu a port můžete použít další nástroje, například Telnet nebo PowerShell. Telnet je program příkazového řádku, který umožňuje připojit se ke vzdálenému zařízení na určitém portu. Pomocí sofistikovanějšího skriptovacího jazyka PowerShell lze síťové činnosti automatizovat.
Otevřete příkazový řádek nebo terminál a zadejte příkaz „telnet“ následovaný IP adresou a číslem portu pro ping IP adresy a portu pomocí služby Telnet. Například můžete napsat „telnet 192.168.0.1 80“ a stisknout klávesu Enter pro ping na IP adresu 192.168.0.1 na portu 80. Prázdná obrazovka znamená úspěšné připojení. V opačném případě se může zobrazit chybové hlášení, že připojení bylo odmítnuto nebo vypršel čas. 3. Jak mohu provést ping přes IPv4?
Nejpoužívanějším síťovým protokolem, který se v současné době používá, je IPv4 (internetový protokol verze 4). Obvykle se IPv4 používá při pingování na IP adresu. Pokud je však vaše síť kompatibilní s protokolem IPv6 (Internet Protocol version 6), můžete pingovat i na adresu IPv6.
Jak již bylo uvedeno, pro ping pomocí protokolu IPv4 vstupte do příkazového řádku nebo terminálu a zadejte příkaz „ping“ následovaný adresou IP, kterou chcete pingnout. Ve výchozím nastavení příkaz ping automaticky použije protokol IPv4. Volbu „-4“ lze použít pro konkrétní výběr verze IP. Například napíšete „ping -4 192.168.0.1“ a stisknete klávesu Enter pro ping na adresu IPv4 s výslovnou volbou „-4“. 4. Jak se připojím k jinému počítači pomocí jeho IP adresy? K připojení k jinému počítači pomocí jeho IP adresy můžete použít různé protokoly vzdáleného přístupu, například protokol RDP (Remote Desktop Protocol) nebo VNC (Virtual Network Computing). Tyto protokoly umožňují vzdálené připojení k jinému počítači a jeho ovládání stejně, jako byste tam byli osobně.
Před použitím protokolu RDP například pro přístup k jinému počítači se musíte ujistit, že je na vzdáleném počítači povolen protokol RDP a že máte potřebné pověření pro připojení. Zadejte IP adresu vzdáleného počítače do programu Připojení ke vzdálené ploše, který je standardně k dispozici na počítačích se systémem Windows. Po výzvě vyberte možnost „Připojit“ a zadejte potřebné přihlašovací údaje. Pokud budete úspěšní, získáte přístup k pracovní ploše vzdáleného počítače.
Závěrem lze říci, že ping na počítač je rychlý a účinný způsob testování připojení a řešení problémů v síti. Pomocí postupů popsaných v tomto článku můžete jednoduše pingnout IP adresu, pingnout IP adresu a port pomocí různých nástrojů, pingnout pomocí protokolu IPv4 a pomocí protokolů vzdáleného přístupu se spojit s jiným počítačem pomocí jeho IP adresy. Každý, kdo pracuje se sítěmi, musí umět ping, protože díky němu může rychle diagnostikovat a odstranit problémy.
Pro ověření pingu v systému Windows 10 můžete provést následující akce: Jakmile stisknete klávesu Windows, zadejte do vyhledávacího pole „Příkazový řádek“, čímž spustíte Příkazový řádek. Chcete-li spustit aplikaci Příkazový řádek, klikněte na ni.
2. Zadejte příkaz ping: Do okna Příkazového řádku zadejte příkaz „ping“ a poté IP adresu nebo název domény počítače, na který chcete příkaz ping zadat. Pro ping na veřejný server DNS společnosti Google můžete například použít příkaz „ping 8.8.8.8“ nebo „ping google.com“. 3. Stiskněte klávesu Enter: Po zadání příkazu ping stiskněte na počítači klávesu Enter. 4. Prozkoumejte výsledky příkazu ping. Příkazový řádek odešle sekvenci paketů ICMP (Internet Control Message Protocol) echo request na zadanou IP adresu nebo doménu. Pro každý odeslaný a přijatý paket se zobrazí doba oběhu (v milisekundách). Čím vyšší je ping, tím nižší je hodnota.
5. Prozkoumejte výsledky: Zkontrolujte, zda se ve výsledcích pingu nevyskytují případy ztráty paketů nebo vysoké latence (zvýšená doba oběhu). Pokud trvale dochází ke ztrátě paketů nebo vysoké latenci, může to znamenat problém se sítí nebo problém s počítačem, na který ping odesíláte.
Mějte na paměti, že výsledky pingu se mohou lišit v závislosti na stavu sítě a vzdálenosti mezi vaším počítačem a cílem. Pro získání realističtějšího obrazu o výkonu sítě se doporučuje provést několik testů ping.
Vzhledem k tomu, že ping je běžná technika síťové diagnostiky používaná ke kontrole konektivity mezi dvěma zařízeními v síti, není obecně zakázáno používat něčí IP adresu. Legálnost pingování cizí IP adresy se však může lišit v závislosti na jurisdikci a účelu, za kterým se provádí.
Obecně platí, že použití příkazu ping ze zákonných důvodů, jako je analýza sítě nebo řešení problémů, je přípustné a není považováno za nezákonné. Použití pingu k provedení kybernetického útoku, narušení cizí sítě nebo narušení soukromí však může být zakázáno a v některých jurisdikcích může být považováno za porušení zákonů o počítačové kriminalitě.
Je důležité vždy vhodně používat nástroje pro diagnostiku sítě a brát ohled na bezpečnost a soukromí ostatních lidí. Pokud si nejste jisti, zda je ping na něčí IP adresu za určitých okolností nebo v určitém regionu přípustný, je vhodné ověřit si místní zákony nebo se obrátit na právníka.