Dokumenty a citace v humanitních a humanitních oborech se často píší ve formátu MLA (Modern Language Association). Chcete-li zaručit, že váš dokument bude při používání Dokumentů Google správně naformátován, je nezbytné dodržovat pravidla. Formátem MLA v Dokumentech Google, včetně stylu písma, mezer, záhlaví a dalších věcí, se bude zabývat tento výukový kurz.
1. Styl písma ve formátu MLA v aplikaci Google Docs Při přípravě dokumentu ve stylu MLA v aplikaci Google Docs používejte čitelné a snadno čitelné písmo. Pro formát MLA se doporučuje písmo Times New Roman o velikosti 12 bodů. Přejděte do nabídky „Formát“, klikněte na „Písmo“ a poté v rozevírací nabídce vyberte „Times New Roman“, abyste změnili styl písma v Dokumentech Google. 2. Nastavení Dokumentů Google ve formátu MLA K automatickému formátování dokumentu v Dokumentech Google ve stylu MLA použijte „Šablonu MLA“, kterou nabízí společnost Google. Otevřete Dokumenty Google a v pravém horním rohu vyberte „Galerie šablon“, abyste získali šablonu. Zadáním „Šablona MLA“ do vyhledávacího pole vyberte šablonu, která nejlépe vyhovuje vašim požadavkům. V této šabloně jsou již nastaveny okraje, mezery a styly písma, které jsou vyžadovány pro formát MLA.
3. Dokumenty Google Formátování MLA vyžaduje dvojité řádkování v celém dokumentu
Formát MLA vyžaduje dvojité řádkování v celém dokumentu. Dvojité řádkování lze v Dokumentech Google povolit tak, že přejdete do nabídky „Formát“, zvolíte možnost „Řádkování“ a poté vyberete možnost „Dvojité“. Díky tomu bude váš dokument jednodušší na čtení a bude v souladu se stylem MLA, protože zajistí, že mezi jednotlivými řádky textu bude dostatečná mezera. 4. Záhlaví ve formátu MLA v Dokumentech Google Záhlaví, které se ve formátu MLA zobrazuje v pravém horním rohu každé stránky, je stručné sdělení. Obsahuje vaše příjmení a číslo stránky. Uživatelé Dokumentů Google mohou přidávat záhlaví tak, že přejdou do nabídky „Vložit“, zvolí „Záhlaví a číslo stránky“ a poté vyberou „Záhlaví“. Po zadání svého příjmení a mezery zvolte „Číslo stránky“ a vložte číslo stránky. Každá stránka dokumentu bude mít ve výchozím nastavení záhlaví.
Nakonec lze pomocí několika jednoduchých postupů jednoduše dosáhnout formátování MLA v Dokumentech Google. Použijte doporučený typ písma Times New Roman ve velikosti 12 bodů. Pro automatickou přípravu práce ve stylu MLA můžete také využít šablonu MLA společnosti Google. Nezapomeňte na to, abyste veškerý materiál opatřili dvojitými mezerami a abyste uvedli záhlaví s vaším příjmením a číslem stránky. Dodržováním těchto pravidel se můžete ujistit, že je vaše práce správně naformátována ve stylu MLA.
Při dodržování stylu MLA je nutné zvolit čitelné písmo, například Times New Roman, Arial nebo Calibri. Pro styl MLA je typická velikost písma 12 bodů.
Podle příručky stylu MLA (Modern Language Association) se pro text MLA doporučuje písmo Times New Roman o velikosti 12 bodů.
Styl MLA nemá určené číslo. Jedná se o soubor pokynů vypracovaných asociací Modern Language Association (MLA) pro psaní a strukturování akademických článků.
Při formátování Dokumentů Google ve stylu MLA postupujte podle následujících postupů: V kroku 1 otevřete dokument Dokumenty Google. 2. Na panelu nabídek vyberte záložku „Formát“. 3. Zvolte „Styly odstavců“ a poté „Normální text“. 4. Zobrazí se rozbalovací nabídka. Přejděte dolů a vyberte „Nadpis“ a poté „Nadpis 1“. Styl nadpisu bude nyní nastaven na MLA. Podobným způsobem zvolte „Nadpis 2“ pro podnadpisy. 6. V liště nabídek znovu klikněte na „Formát“ a vyberte „Mezery mezi řádky“. 7. Klepnutím na tlačítko „Double“ upravte řádkování v dokumentu na obvyklé dvojnásobné, které se používá ve formátu MLA. 8. V liště nabídek vyberte záložku „Insert“ a přidejte záhlaví s vaším příjmením a číslem stránky. 9. Klepněte na „Záhlaví“ a poté na „Upravit záhlaví“. 10. Chcete-li odstranit záhlaví z titulní stránky, klikněte na „Možnosti“ v pravém horním rohu záhlaví a vyberte možnost „Jiná první stránka“. 11. Po zadání příjmení a mezery klikněte ještě jednou na záložku „Vložit“ a zvolte „Číslo stránky“. 12. Určete, kde v záhlaví se má číslo stránky zobrazit. 13. Zvýrazněte text, který chcete upravit tak, abyste přidali visící odrážku pro citace. 14. Klepněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost „Odstavec“. 15. Najděte rozevírací nabídku „Speciální“ na kartě „Odsazení a mezery“ a vyberte možnost „Visící“. 16. Nakonec nezapomeňte naformátovat bibliografii a citace v textu v souladu se standardy MLA. Tyto metody vám usnadní přidání formátu MLA do Dokumentů Google.
Ano, Dokumenty Google obsahují šablonu pro formát MLA. Můžete si projít dostupné šablony nebo provést vyhledání „formátu MLA“ v galerii šablon při zakládání nového dokumentu v Dokumentech Google. Pomocí této šablony můžete připravit svou práci podle stylu MLA, včetně okrajů, velikosti písma, řádkování a formátování citací. Pokud použijete šablonu formátu MLA, bude vaše práce dodržovat správná pravidla stylu MLA.
Velikost textu se ve formátu MLA běžně upravuje na 12 bodů. Je důležité si uvědomit, že velikost písma není zahrnuta do požadavků na formátování MLA. V dokumentech ve stylu MLA se často používá 12bodové písmo, pokud je čitelné a text je dvakrát řádkován.
K získání formátu MLA můžete použít Dokumenty Google a níže uvedené postupy: 1. Spusťte nový dokument Dokumenty Google. 2. V nabídce „Formát“ v horní části obrazovky vyberte možnost „Odstavcové styly“. 3. V rozevírací nabídce vyberte možnost „Normální text“ a pro nadpis vyberte možnost „Nadpis“. 4. Zarovnejte nadpis na střed výběrem tlačítka „Zarovnat na střed“ na panelu nástrojů. 5. Po stisknutí klávesy Enter pro začátek nového řádku klepněte ještě jednou na tlačítko „Formát“ a vyberte „Styly odstavců“. 6. Pro jméno autora vyberte „Nadpis 2“ a poté jej kliknutím na tlačítko „Zarovnat doprava“ umístěte doprava. 7. Ještě jednou stiskněte klávesu Enter a přidejte další řádek.
8. Po druhém kliknutí na tlačítko „Formát“ vyberte možnost „Odstavcové styly“.
9. Tentokrát vyberte pro název kurzu možnost „Nadpis 3“ a kliknutím na možnost „Zarovnat vlevo“ jej umístěte vlevo. 10. Chcete-li přidat nový řádek pro datum, stiskněte klávesu Enter. 11. Obnovte výběr „Odstavcové styly“ opětovným kliknutím na „Formátovat“. 12. Pro datum vyberte možnost „Nadpis 4“ a kliknutím na tlačítko „Zarovnat doprava“ jej zarovnejte doprava. 13. Ještě jednou stiskněte klávesu Enter a přidejte nový řádek. 14. V rozevírací nabídce „Font“ na panelu nástrojů vyberte možnost Times New Roman, čímž změníte písmo na Times New Roman. 15. Z rozbalovací nabídky „Velikost písma“ na panelu nástrojů vyberte možnost 12, čímž změníte velikost písma na 12.
16. Stisknutím klávesy Enter začněte nový řádek pro tělo eseje. 17. Začněte psát esej, přičemž dodržujte pravidla příručky stylu MLA pro okraje, odsazení a citace.
Podle následujících kroků můžete esej rychle připravit pomocí Dokumentů Google ve stylu MLA.