Jak opravit chybový kód Mac -36 a další běžné chyby Mac

Pokud používáte Mac, možná jste narazili na řadu chybových kódů, které se obtížně řeší. Jednou z takových chyb je chybový kód Mac -36, ke kterému obvykle dochází při pokusu o kopírování nebo přenos souborů mezi různými umístěními. V tomto článku se podíváme na to, jak tento chybový kód vyřešit, a nabídneme opravy některých dalších typických problémů s počítači Mac.

1. Řešení chybového kódu Mac -36 Chybový kód Mac -36 často označuje problém se souborovým systémem nebo se samotným souborem. Chcete-li tento problém vyřešit, postupujte podle následujících kroků:

– Ověřte cestu a název souboru: Ujistěte se, že v názvu souboru a cestě jsou použity pouze zákonné znaky. Speciální znaky nebo symboly používejte střídmě, protože by mohly narušit kompatibilitu.

– Opravte oprávnění na disku: Vyberte spouštěcí disk v programu Disk Utility (najdete ho ve složce Nástroje). Chcete-li opravit oprávnění disku, vyberte možnost „První pomoc“ a poté „Opravit oprávnění disku“. V průběhu tohoto postupu budou zkontrolovány a opraveny všechny problémy související s oprávněními.

Měla by být použita funkce První pomoc v programu Disk Utility. V programu Disk Utility vyberte spouštěcí disk a poté vyberte kartu „První pomoc“. Postup spustíte klepnutím na tlačítko „Spustit“. Tím se zkontrolují a opraví všechny problémy s diskem.

– Kopírujte soubory v menších dávkách: Pokud při kopírování velkého množství souborů narazíte na chybu, zkuste soubory kopírovat po menších dávkách. Výsledkem může být snazší identifikace problémového souboru nebo souborů s chybou.

2. Oprava poškozeného počítače Mac: Poškození dat může být příčinou častých pádů, zamrzání nebo jiných problémů vašeho počítače Mac. Chcete-li opravit poškozený Mac, postupujte podle následujících kroků:

– Proveďte nouzové spuštění počítače: Restartujte počítač se stisknutou klávesou Shift, dokud se neobjeví logo Apple. Mac se spustí v nouzovém režimu, ve kterém lze vyhledat a opravit případné problémy související se softwarem. Pokud použití nouzového spuštění problém nevyřeší, můžete zkusit přeinstalovat systém macOS. Během tohoto procesu budou systémové soubory nahrazeny, aniž by došlo k poškození vašich osobních údajů. Před pokračováním nezapomeňte zálohovat všechny důležité soubory. Použijte funkci Oprava disku v nástroji Disk Utility: V nástroji Disk Utility vyberte spouštěcí disk a poté vyberte kartu „První pomoc“. Chcete-li spustit proces opravy, klikněte na tlačítko „Spustit“. Tím by mohly být odstraněny všechny problémy související s diskem, které vedly k poškození.

3. Oprava kódu 43 v počítači Mac: Kód 43 často označuje problém s připojeným zařízením. Řešení je následující: Odpojte zařízení od počítače Mac, nechte jej chvíli vychladnout a poté jej znovu připojte. Někdy může problém vyřešit prosté fyzické opětovné připojení.

– Aktualizujte ovladače zařízení: Pokud se problém s kódem 43 opakuje, zjistěte, zda je možné aktualizovat ovladače zařízení. Nainstalujte do počítače Mac nejnovější ovladače tak, že navštívíte webové stránky výrobce a stáhnete je. Resetování řadiče SMC (System Management Controller) a paměti PRAM (Parameter RAM) může pomoci s řadou problémů souvisejících s hardwarem. Pokyny k provedení těchto resetů najdete na webu podpory společnosti Apple.

4. Odstranění chybových kódů pro Mac: Níže uvedené postupy slouží k vymazání chybových kódů z počítače Mac: Restartujte Mac: Příležitostně se může stát, že prostý restart vymaže momentální problémy a obnoví systém. Resetování paměti PRAM nebo NVRAM: Některé chybové kódy lze odstranit resetováním paměti PRAM nebo NVRAM (non-volatile random-access memory). Pokyny k provedení těchto resetů naleznete na webových stránkách podpory společnosti Apple. Aktualizace systému macOS: Aktualizace operačního systému vám může pomoci vyřešit řadu problémů souvisejících se softwarem. Chcete-li zkontrolovat dostupné aktualizace, otevřete nabídku Apple, vyberte „Předvolby systému“ a poté klikněte na „Aktualizace softwaru“.

Závěrem lze výše uvedené postupy použít k opravě chybového kódu Mac -36 a dalších častých chyb Macu. Abyste předešli ztrátě dat, vždy před zahájením postupů řešení problémů zálohujte všechny důležité soubory. Pokud problém nezmizí, možná budete muset vyhledat další pomoc a obrátit se na podporu společnosti Apple nebo zajít do autorizovaného servisu.

FAQ
Proč se objevil chybový kód?

Chybový kód, jako je například chybový kód Mac -36 a další časté závady Macu, se může objevit z několika důvodů. Mezi několik možných důvodů patří např: 1. Poškozené soubory nebo složky: Mac může zobrazit chybový kód, když se soubory nebo složky z různých důvodů poškodí. Toto znečištění mohou způsobit poruchy hardwaru, konflikty softwaru nebo chybná vypnutí.

2. Problémy s pevným diskem nebo jiným úložným zařízením, kde jsou soubory uloženy, mohou vést k chybám. Chybové kódy mohou být způsobeny vadami disku, vadnými sektory nebo nedostatečnou kapacitou disku. 3. Zastaralý nebo nekompatibilní software: Problémy může způsobit používání zastaralého nebo s operačním systémem Mac nekompatibilního softwaru. K tomu může dojít při pokusu o přístup k určitým souborům nebo programům nebo o jejich otevření.

4. Problémy se sítí nebo připojením: Při problémech se sítí nebo internetovým připojením se mohou objevit také chybové kódy. Chyby se mohou objevit, pokud Mac není schopen navázat spolehlivé spojení se serverem nebo pokud existují problémy s připojením. 5. Uživatelská oprávnění nebo nastavení: V některých případech mohou být příčinou problémů nevhodná uživatelská oprávnění nebo nastavení. Chybový kód se může objevit, pokud nemáte správné oprávnění k zobrazení nebo změně souboru.

Je důležité si uvědomit, že se jedná pouze o několik typických příčin chybových kódů Mac. Příčiny každého konkrétního problémového kódu se mohou lišit a postupy řešení problémů se mohou odpovídajícím způsobem měnit.