Jak vyrobit propojovací kabely. Průvodce krok za krokem

Jak pripevnit kabely?
Na upevnění kabelů se nejčastěji používají stahovací pásky. Kabely spojíte také svorkami a WAGO svorkami. Více vodičů lze propojit svorkovnicí a jistější fixaci kabelů vám usnadní příchytky kabelů.
Další informace najdete na www.hornbach.cz

Patch kabely jsou důležitou součástí komunikačních a síťových systémů. Umožňují efektivní přenos dat spojením zařízení včetně počítačů, směrovačů, přepínačů a propojovacích panelů. Výroba vlastních propojovacích kabelů vám pomůže ušetřit peníze a poskytne vám volnost při úpravě délky kabelů podle vašich konkrétních požadavků. V tomto příspěvku si projdeme způsob výroby propojovacích kabelů, jako jsou kabely pro propojovací panely a propojovací kabely Cat6, a také mnoho druhů používaných kabelů a běžný průřez vodičů.

1. Výroba kabelů pro patchpanely: Zařízení se připojují k patch panelu pomocí kabelů patch panelu, který slouží jako rozbočovač pro ovládání a uspořádání síťových připojení. K sestavení kabelu patch panelu budete potřebovat ethernetový kabel, konektory RJ45, krimpovací nástroj a odizolovací kleště.

Nejprve určete požadovanou délku kabelu, včetně dodatečného prostoru pro flexibilitu. Z každého konce kabelu Ethernet odstraňte pomocí odstraňovače izolace asi centimetr vnějšího pláště. Uvnitř je několik kroucených párů vodičů. Z párů odstraňte kroucená vlákna a uspořádejte je způsobem odpovídajícím normě pro kabeláž T568A nebo T568B.

Poté přebytečný vodič pečlivě odstřihněte a ponechte asi půl palce odkrytý. Dbejte na to, aby byly vodiče zasunuty do konektoru RJ45 ve správném pořadí a až do konce. Ke spojení vodičů a konektoru použijte krimpovací nástroj. Po zopakování postupu pro opačný konec kabelu je nyní kabel propojovacího panelu připraven k použití.

2. Jak vyrobit patch kabel Cat6: Patch kabely Cat6 jsou nejlepší volbou pro aplikace, které vyžadují rychlé a spolehlivé připojení, protože jsou speciálně vyrobeny pro vysokorychlostní přenos dat. Klíčovým rozdílem mezi vytvořením propojovacího kabelu Cat6 a kabelu pro propojovací panel je typ použitého kabelu a konektorů.

K sestavení propojovacího kabelu Cat6 budete potřebovat ethernetový kabel Cat6, konektory Cat6 RJ45, krimpovací nástroj a odstraňovač kabelů. Změřte a zkraťte kabel Cat6 na požadovanou délku a ujistěte se, že není delší než 55 metrů, aby byl zachován optimální výkon.

Odstraněním vnějšího pláště pomocí odizolovače kabelu uvidíte kroucený pár uvnitř. Odstraňte z párů kroucená vlákna a uspořádejte je způsobem odpovídajícím normě pro kabeláž T568A nebo T568B. Při zasouvání vodičů do konektoru Cat6 RJ45 se ujistěte, že dosahují až na konec, a případné přebytečné vodiče odstřihněte. Ke spojení vodičů a konektoru použijte krimpovací nástroj. Váš propojovací kabel Cat6 je nyní připraven k použití po zopakování postupu pro opačný konec kabelu.

3. Typy kabelů, které se používají pro propojovací kabely: V závislosti na konkrétním použití lze k vytvoření propojovacích kabelů použít různé typy kabelů. Nejčastěji používanými typy kabelů pro propojovací kabely jsou kabely Cat5e, Cat6 a Cat6a. Většinu ethernetových připojení lze realizovat pomocí kabelů Cat5e, které umožňují rychlost až 1 gigabit za sekundu (Gb/s). Kabely Cat6 mají lepší výkon a zvládnou rychlost až 10 Gb/s. Ještě vyšší rychlosti lze podporovat pomocí kabelů Cat6a na delší vzdálenosti, a to až 10 Gigabit Ethernet. 4. Průměr drátu používaný v propojovacích kabelech: Pro patch kabely se běžně používá průměr drátu American Wire Gauge (AWG) 24. Tento průřez drátu představuje vynikající kombinaci mezi výkonem a flexibilitou. Aby byl zajištěn dostatečný přenos dat a nedocházelo ke ztrátám signálu nebo rušení, musí být použit správný průřez vodiče.

Výroba vlastních propojovacích kabelů tedy může být flexibilní a cenově dostupnou alternativou, která nabízí možnost přizpůsobení. Výroba propojovacích kabelů nebo propojovacích kabelů Cat6 vyžaduje změření a zkrácení kabelu na požadovanou délku, odstranění vnějšího pláště, uspořádání a zkrácení vodičů a nalisování konektorů na kabel pomocí lisovacího nástroje. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte správný průřez vodičů, běžně 24 AWG, a správný typ kabelu, například Cat5e, Cat6 nebo Cat6a.

FAQ
Mohu použít ethernetový kabel jako propojovací kabel?

Patch kabel lze skutečně vyrobit z kabelu Ethernet. Patch kabely jsou vlastně druhem ethernetových kabelů, které jsou vyrobeny speciálně pro spojení na krátké vzdálenosti, obvykle uvnitř síťového rozvaděče nebo mezi zařízeními, která jsou blízko sebe. Často se používají k propojení zařízení, jako jsou počítače, směrovače, přepínače a další části síťového hardwaru. Pokud tedy máte po ruce ethernetový kabel, můžete jej použít jako propojovací kabel pro síťové účely.

Mohu použít ethernetový kabel jako propojovací kabel?

Ano, ethernetový kabel lze použít jako propojovací kabel. V místní síti (LAN) jsou zařízení včetně počítačů, přepínačů a směrovačů často propojena ethernetovými kabely jako patch kabely. Jsou vyrobeny s běžně používanými konektory RJ-45, které lze rychle připojit do portů Ethernet na zařízeních. Zatímco delší ethernetová připojení se používají k propojení zařízení na větší vzdálenosti, patch kabely jsou obvykle kratší a používají se k propojení zařízení blízko sebe.

Mohu si vyrobit vlastní ethernetový kabel?

Ano, podle návodu krok za krokem si můžete vytvořit vlastní ethernetové kabely.

Co potřebujete k výrobě propojovacího kabelu?

K vytvoření propojovacího kabelu budete potřebovat následující spotřební materiál: 1. Kabel: Potřebujete vhodný kabel vyrobený speciálně pro propojovací kabely. Měl by být přizpůsobitelný a mít správnou délku pro vaše požadavky. 2. Konektory: Je zapotřebí dvou konektorů, jednoho na každém konci kabelu. Konektor RJ45, obvykle označovaný jako ethernetový konektor, je nejtypičtější formou konektoru používaného pro propojovací kabely. 3. Krimpovací nástroj: Pro připojení konektorů ke kabelu je zapotřebí krimpovací nástroj. Krimpováním kovových kolíků se konektory připevní ke kabelu. Odizolovací kleště se používají k odhalení jednotlivých vodičů kabelu odstraněním vnější izolace kabelu. Ke zkrácení kabelu na požadovanou délku jsou nutné nůžky nebo nůžky na kabely.

5.

6. Zkoušečka kabelů (volitelně): Ačkoli není nutná, může být užitečná zkoušečka kabelu, aby bylo možné se přesvědčit, že kabel funguje správně a byl vhodně zapojen. 7. Značkovač nebo označovací zařízení: Pro účely identifikace kabelů může být užitečné mít k dispozici značkovač nebo označovací zařízení.

Pokud máte po ruce potřebné komponenty, můžete si úspěšně vytvořit vlastní propojovací kabely podle návodu krok za krokem.