1. Shromážděte všechny údaje: Prvním krokem při napadání poplatků za mezinárodní hovory je získání všech potřebných informací. Konkrétní údaje o hovorech, které zpochybňujete, včetně data, času, délky a místa určení každého hovoru, najdete ve výpisu z účtu, proto si jej nezapomeňte vzít s sebou. Přínosné je mít také jakékoli podpůrné důkazy, jako jsou výpisy hovorů nebo záznamy, které prokazují, že jste nebyli na místě, kde byly hovory uskutečněny. Mít tyto údaje po ruce může pomoci vaší obhajobě, až budete obvinění zpochybňovat.
2. Jakmile získáte všechny podstatné informace, kontaktujte svého poskytovatele služeb, v tomto případě společnost AT&T, a zpochybněte obvinění. Chcete-li zjistit potřebné kontaktní údaje, začněte tím, že se obrátíte na jejich linku péče o zákazníky nebo přejdete na jejich webové stránky. Důkladně vysvětlete problém a uveďte všechny informace o sporných obviněních. Během celého tohoto postupu je velmi důležité zachovat klid a dobré vychování, protože v opačném případě bude vyřešení problému snazší. 3. Podání formální stížnosti: Pokud vám oddělení péče o zákazníky není schopno pomoci s vaším problémem, možná budete muset svůj problém vystupňovat podáním formální stížnosti společnosti AT&T. Většina poskytovatelů služeb má stanovený postup pro podávání stížností, který se obvykle provádí online nebo zasláním papírové žádosti. Ujistěte se, že jste uvedli všechny potřebné údaje a podklady týkající se sporných poplatků. Při předkládání svého případu a nastínění požadovaného výsledku buďte přesní a přímí.
4. Požádejte o podporu regulační organizace: Pokud ani po podání formální stížnosti nedojde k nápravě vašeho problému, můžete se s žádostí o pomoc obrátit na regulační orgány, které mají na starosti dohled nad telekomunikačními službami. Například v USA se můžete obrátit na Federální komisi pro komunikace (FCC) nebo Komisi pro veřejné služby (PUC) vašeho státu. Tyto organizace mohou pomoci při zprostředkování sporů mezi vámi a poskytovatelem služeb a mají zavedeny postupy pro vyřizování stížností spotřebitelů.
Protože mezinárodní hovory musí být směrovány prostřednictvím mnoha telekomunikačních sítí a dodavatelů v různých zemích, jsou zpoplatněny. Za používání svých sítí a služeb mnozí poskytovatelé a sítě ukládají poplatky. Poplatky se mohou lišit v závislosti na délce hovoru, cílové zemi a podmínkách smlouvy o poskytování služeb. Je nezbytné prostudovat si smlouvu o službách, abyste pochopili náklady na mezinárodní hovory i případné poplatky za roaming. Platí stále náklady na mezinárodní hovory?
Ano, obvykle jste povinni platit za mezinárodní hovory, pokud se vám nepodaří náklady z oprávněných důvodů úspěšně zpochybnit. Je velmi důležité důkladně si přečíst smlouvy o službách a výpisy z účtů, abyste pochopili případné poplatky za zahraniční hovory. Abyste mohli poplatky zpochybnit a hledat nápravu, pokud se domníváte, že došlo k omylu nebo podvodnému jednání, podnikněte výše uvedené kroky.
Závěrem lze říci, že napadení poplatků za mezinárodní hovory vyžaduje shromáždění všech relevantních údajů, kontaktování poskytovatele služeb, případné podání formální stížnosti a využití pomoci regulačních organizací. Postup můžete zvládnout úspěšněji, pokud pochopíte, proč jsou vám zahraniční hovory účtovány, a prostudujete si smlouvy o poskytování služeb. Mějte na paměti, že zachování rozvahy a zdvořilosti může přispět k rychlejšímu vyřešení sporu.
Abyste předešli placení nadměrných poplatků za mobilní telefon v Evropě, můžete podniknout následující kroky: 1. Informujte se u svého poskytovatele služeb: Před cestou do Evropy se spojte se svým poskytovatelem mobilních služeb a informujte se o jeho pravidlech pro mezinárodní roaming. Zeptejte se, zda jsou v zahraničí k dispozici nějaké zvýhodněné příplatky nebo speciální balíčky. Přepněte telefon do režimu letadlo a připojujte se k sítím Wi-Fi, kdykoli je to možné, abyste předešli poplatkům za roaming.
2. Zapněte režim letadlo a využívejte Wi-Fi. Díky tomu můžete i nadále používat internetové služby, jako je WhatsApp, Skype nebo Google Voice, a přistupovat tak k aplikacím, posílat zprávy a volat. 3. Zakupte si místní SIM kartu: Pokud je váš telefon odblokovaný, zkuste si v Evropě pořídit předplacenou kartu SIM. Budete tak mít přístup k místním tarifům za volání, textové zprávy a data a také k místnímu telefonnímu číslu. Prozkoumejte různé služby a balíčky nabízené v zemi, kterou navštívíte. Využívejte volání přes Wi-Fi. Mnoho chytrých telefonů dnes nabízí možnost volat přes sítě Wi-Fi. Pomocí této funkce můžete uskutečňovat a přijímat hovory bez použití mobilní sítě, což vám ušetří peníze za poplatky za mezinárodní hovory. Vždy si ověřte, zda je volání přes Wi-Fi podporováno vaším poskytovatelem služeb a zda za něj nejsou účtovány nějaké další poplatky. Před cestou si stáhněte veškerý potřebný obsah, například cestovní průvodce nebo aplikace pro překlad jazyků, a také offline mapy a další obsah.
5. Tím, že se při průzkumu nebo získávání informací vyhnete potřebě dat, snížíte pravděpodobnost, že vám budou účtovány poplatky. 6. Spravujte využívání dat: Pokud chcete cestovat s vlastním telefonním číslem, uvědomte si, kolik dat využíváte. U nedůležitých aplikací vypněte sběr dat na pozadí, push oznámení a automatické aktualizace aplikací. Pokud je to možné, používejte raději sítě Wi-Fi než mobilní data.
7. Používejte veřejné hotspoty Wi-Fi zdarma: Využívejte bezplatné hotspoty Wi-Fi, které jsou nabízeny v hotelech, kavárnách, restauracích a na veřejných místech. I když nemusí být vždy bezpečné, buďte při připojování k veřejným sítím Wi-Fi opatrní. Nepoužívejte tyto sítě k přístupu k citlivým informacím nebo k transakcím s nimi.
Před odjezdem si vždy překontrolujte přesné podmínky poskytovatele služeb a také zákony a požadavky země, kterou navštěvujete.